Eclipsele lunare pot fi totale sau parțiale, prin umbră sau prin penumbră, eclipsele totale prin umbră, acestea fiind și cele mai impresionante, fiind foarte diferite vizual față de cele solare. Se observă noaptea, bineînțeles, și nu avem nevoie de ochelari speciali. Luna se întunecă treptat, apoi, uneori, capătă o nuanță roșiatică mai mult sau mai puțin închisă, pentru ca, după câteva ore, să-și recapete aspectul normal. Eclipsele lunare sunt eclipse în adevăratul sens al cuvântului, pentru că Luna intră în umbra Terrei. Eclipsele de Soare sunt de fapt ocultații ale Soarelui, pentru că de fapt steaua dispare din cauza interpunerii Lunii între noi, observatorii, și Soare, obiectul pe care-l observăm.

Observații Eclipse Lunare

Uneori, în timpul unei eclipse prin umbră, suprafața Lunii ia o tentă sângerie, culoarea satelitului nostru fiind cauzată de atmosfera terestră care refractă lumina pe care o primește de la Soare, gazele din care este alcătuită atmosfera noastră împrăștiind mai mult componenta albastră a luminii decât pe cea roșie. Anual pe Terra pot fi urmărite cel puțin 2, maximum 5, eclipse lunare (totale, parțiale, prin umbră sau prin penumbră).

Mai multe detalii despre eclipsele de Lună, pe blogul Planetariului → AICI

Următoarele eclipse de Lună din România 2025, 2026, 2027 & 2028

7 septembrie 2025 – Eclipsă totală prin umbră

28 august 2026 – Eclipsă parțială prin umbră

20 februarie 2027 – Eclipsă prin penumbră

12 ianuarie 2028 – Eclipsă parțială prin umbră

Grafic: astro-urseanu.ro/eclipse-de-luna

 

Cum a fost eclipsa parțială de Lună din 28 octombrie 2023

În 2023, din Brașov au putut fi observate 2 eclipse, una prin penumbră, pe 5 mai, care din punct de vedere vizual nu a fost interesantă, ca de altfel orice eclipsă prin penumbră (mai mult, maximul ei a avut loc când Luna se afla sub orizont), și alta, pe 28 octombrie, o eclipsă parțială prin umbră. În noaptea de 28 octombrie, Planetariul Brașov a fost prezent, alături de câteva sute de pasionați de astronomie, în parcul Nicolae Titulescu, cu 3 instrumente, 2 lunete prin care a fost urmărită eclipsa parțială, și un telescop, cu diametrul oglinzii de 400 mm, prin care a fost observat Jupiter.

Foto: Planetariul Brașov, NASA

Dacă vrei să afli mai multe despre eclipse, vino la Planetariul Brașov, la spectacolul Sistemul Solar – Casa noastră, un spectacol care cuprinde și o prezentare despre Mecanica Eclipselor, un script realizat de noi la Planetariul Brașov. Detalii, aici → Sistemul Solar, casa noastră